
Billedkunstner og Tufter
Trekanten 16, 3460 Birkerød
Mobil: 22 12 20 14
Mail: kickithevibe@gmail.com
Instagram: @kicki_the_vibe
Kickis atelier er gemt bag træer og med udsigt til en lille sø – et kreativt åndehul bygget i baghaven. Her arbejder hun omgivet af naturens ro, men hendes værker emmer af farverig energi, humor og skævhed.
Kicki maler med akryl og olie og er særligt draget af stærke farver og kontraster – både i motiv og udtryk. Hendes værker tager ofte udgangspunkt i det genkendelige, men får altid et tvist: en dame med neonorange hår, et par cowboystøvler der blomstrer, eller klassiske laksko med en sommerfugl der er landet. Intet er helt, som man forventer – og det er netop pointen.
Hun arbejder også med små, farvemættede collager, hvor papir, figurer og tekst flettes sammen til små historier. Der er noget legende og fortælleglæde over det hele – også i hendes tekstile arbejder, hvor tufter bliver til både figurer og sætninger eller ord. En dame med en fugl på hovedet er ikke et særsyn.
Som kunstner er Kicki eksperimenterende og nysgerrig. Hun lader det intuitive og det finurlige få plads. Fælles for alt, hun skaber, er en stærk visuel identitet, der inviterer til nysgerrighed og måske til at se verden med lidt mere fantasi. I øjeblikket arbejder hun med temaet “Only for dreamers”.
